Hogyan készüljünk egy Vivicita-ra, avagy egy sportkóros gyorstalpaló felkészítője AYCM kártyával

Már az első Vivicita futáson magával ragadott a közösségi futás érzése – igaz, akkor még csak szurkolóként –úgyhogy akkor még csak irigykedve tekinthettem a közösségi doppingban verejtékező-loholó versenyzőkre. Ez az élmény nem csupán segített visszatalálnom a futáshoz, mint kedvelt mozgásformához, de a bakancslistámon előkelő helyet kapott egy félmaraton lefutása is. Sajnos a rosszidő és a meleg terem megmérettetéséből az utóbbi került ki győztesen –ez a lucsok idő nem győzött meg, hogy nekiálljak a szabadban a javasolt edzőtervekkel készülni,a folyamatos futópadozás pedig már rém uncsi. Hogyan lehet egy sportkártyával kellemesen felkészülni egy ilyen versenyre? Íme néhány tipp!

  1. Run’n’Roll – a technika tökéletesítés

Mielőtt bármilyen komolyabb futóversenyre felkészülésbe belekezdenénk, az első és legfontosabb, hogy megfelelő futótechnikával rendelkezzünk! A nem megfelelő technika szükségtelenül terheli a lábat, a bokát, a térdet, a derekat, a csípőt és a sérülést elkerülhetetlenné teszi. A szükségtelen terhelés miatt pedig nyilván sokkal nehezebb teljesíteni is az adott távokat. A Fitness Factory szemtelenül kedves és nyugodt edzője, Gadányi Bálint hetente kétszer tart ilyen edzéseket. Az edzések három részből állnak:

Ez lehet BLACKROLL SMR henger, agility létra, STROOPS kötél – nekem ezek közül az agility létrás edzéshez volt szerencsém (az utólagos izomláz tükrében talán inkább szerencsétlenségem). Maguk a gyakorlatok nem bonyolultak, de mind ezeknek a koordinációja, mind pedig az új izmok használata (nem is tudtam, hogy ott is van izom! jajjj) azért komoly nehezítés a feladatok során.

Értékelés

Erősség

Nem elsődleges cél az erősítés, de vannak benne kifejezetten láberősító gyakorlatok, amik igen fájdalmasak lehetnek.

5/3 pont

Állóképesség

Alapvető célja az edzésnek a kardió és állóképesség fejlesztése. A terhelés váltakozik, nem feszíti az embert a végsőkig, a helyes technika a cél.

5/3 pont

Koncentráció, figyelem-figyelem

Na itt aztán odafigyelj anyukám, a bajt csírájában kell elfojtani – de legalábbis a helyes technikának az elején kell jól rögzülnie.

5/5 pont

Másnap izomláz?

Bizony, bizony. A csúf igazság, a tanulásnak ára van.

5/4 pont

Mennyire találtam hasznosnak?

5/5 pont

Fitness Factory

All You Can Move:   M

Cím:                            Budapest XIII | Róbert Károly krt. 54-58.

                                    Nézd meg a térképen!

Honlap:                      http://www.fitnessfactory.hu/

Óra:                       Szerda 19:30

                               Péntek 18:00

  1. Walkenergie – a fitness őrület

A futógépen mindig is könnyebb volt futni, mint a pályán, hiszen az elektromos szalag elektronikusan beáll egy szintre, te pedig mechanikusan tudod követni. Na de mi a helyzet, ha az elektronikus rész kimarad? A WALKenergie program megszületésének alapja is a futópad, viszont ezek a gépek nem elektromosak, hanem mechanikusak, így nem csupán nagyobb erőkifejtést igényel, de azt is lehetővé teszik, hogy valódi gyaloglást illetve futást szimuláljunk. A futópad maga pedig döntött, így az emelkedő automatikusan beleépül az edzésbe.

A sport ún. indoor walking azaz termi gyaloglás – nem futás. Az állóképességet viszont ugyanolyan jól fejleszti, ráadásul ugyanolyan jól megdolgoztatja az összes izomcsoportot, mint egy jó hosszú futás.

Kissé szkeptikusan álltam a dologhoz, elvégre mi újat tudnak mutatni egy futópadon nekem, aki jópár órát trappolt rajtuk, ráadásul egy kis gyaloglással hogy akarnak engem kifullasztani? Nos, mindezekre már az első órám rácáfolt, de még a harmadikon is csurom merő veríték voltam 10 perc után.

A padon végezhető gyakorlatok úgy vannak összeállítva, hogy azok mindenki számára elvégezhetőek legyenek, kortól, nemtől, testsúlytól függetlenül – és ezt én magam is csak megerősíteni tudom Az izzadás viszont garantált. Az óra pörgős zenére, csoportosan, jó hangulatban telik. Intervall jellegűen a pörgősebb, intenzívebb és a lazább, egyenletes részek váltakoznak, ami csak a hatékonyság javára válik. A végén pedig egyik edző sem rest a hosszú kardio blokk végére egy kis erősítést (főleg a hasizomra) belerakni – erre a részre javaslom, még mindenki tartalékoljon egy kis szuflát!

A gyaloglásnak, mint edzésmódszernek pedig még egy szuper előnye van: más csoportos órák esetében komoly izomláz, nem ritkán sérülés követi az órát a lelkes kezdőknél, ami aztán jól elveszi kedvet a sportolástól, de legalábbis az izomláz mérséklődésig kiesnek. Itt viszont lényegesen kisebb az ízületekre nehezedő teher, ezért a másnapi izomláz kimarad – másnap én is meg tudtam mozdulni égő fájdalom nélkül -, a sérülések lehetősége szinte kizárt.

Értékelés

Erősség

A végére van némi erősítés beépítve, de alapvetően nem teszi próbára az izmaink kitartását.

5/2 pont

Állóképesség

A gyakorlatok könnyen végrehajthatók, és nem érezni az állóképeségünk határainak a feszegetése – itt már csak az tűnik fel, hogy 10 perc és csurom merő víz a póló.

5/3 pont

Koncentráció, figyelem-figyelem

Nem árt, ahogy kapaszkodni se, ha nem akarsz orra bukni. Később a gyakorlattal kevesebb is elég – nekem a harmadik óra után is még mindig kell.

5/3 pont

Másnap izomláz?

Nem bánt, nem medve ez! 🙂

5/1 pont

Mennyire találtam hasznosnak?

5/3 pont

Color Fitness Millenium

All You Can Move:   M

Cím:                            Budapest V | Váci utca 19-21

                                    Nézd meg a térképen!

Honlap:                      http://colorfitness.hu/

Óra:                       Szerda 19:30

                               Péntek 18:00

Force Gym

All You Can Move:   M

Cím:                            Budapest XIII | Országbíró utca 38.-42.

                                    Nézd meg a térképen!

Honlap:                      http://forcegym.hu/#home  (épp fejlesztés alatt)

Óra:

  1. Futópálya –a klasszische vonal

Na igen, a legáltalánosabb és legcélszerűbb tanács: ha futóversenyre készülsz, akkor fuss. Minél többet. Még többet. Annál is többet.

És ugye lehetőleg szabad levegőn, hogy mind az idójárást, mind a futópad nyújtotta automatizáltság hiányát szokjuk.

Az AYCM arra is lehetőséget biztosít, hogy – mintha csak egy edzőterembe mennén

k – helyben át

öltözzünk, kiedzük magunkat, majd viszavetkezve hazabaktassunk.

A Margitszigeti Atlétikai Centrum a Margitsziget déli csücskében a Margit-hídtól 150m-re helyezkedik el, így könnyen megközelíthető. A centrumban nem csupán futásra alkalmas )bár tény, hogy egy jól rendb

en tartott 400 m-es pálya is helyet kap), de kispályás foci, kézilabda, streetball, lábtengó, vagy pingpong party helyszínéül is remek.

Ráadásul aki nagyobb futásra vetemedne, a Margitszigeti futópályára is van lehetőség kimerészkedni (laza 5280 m futásra).

Viszont, ha a Margit szigetet a másik végéről támadjuk esetleg – az Árpád hídi végénél van lehetőség már XS-es kátyával a BTN-t is igénybe venni, mint főhadiszállást és innen leszaladni a Margit sziget rekontánjára szaladni egy jót.

M-es és annál nagyobb AYCM kártyával pedig maga a konditerem is várja az oda látogatókat – ami már csak azért is csábító, hogy levezetésnek egy kis szaunázás, vagy az elvetemültebbeknek egy kis erősítés is még beiktatható.

Kellemes hangulatú, rendben tartott futópálya azoknak, akik szeretnek rendezett körülmények között – 8 sávos 400 m-es rendes versenypályán – futni.

+1: Futópályák kettőpontnulla – a klasszische és legfőképp ingyenes vonal

Nem mindenáron kell használjuk a kis sportkátyánkat egy kellemes futáshoz. Ugyanis Budapesten számos helyen lehet ingyen, jó minőségű rekortánon futni. A teljesség igénye nélkül ezek közül is szeretnék párat bemutatni:

Tovább a blogra »