Kifogáskezelés lustaságoknak – avagy a 6 leggyakoribb mondat, amivel lebeszéljük magunkat egy kis mozgásról

Sokszor igazán nehezünkre esik rávenni magunkat, hogy lemenjünk a terembe, lemenjünk edzésre, és ne a kanapé vagy a pihe-puha ágyikó kényelmét válasszuk. Mivel mostanában ez sajnos rám is jellemző volt, egy kis motiváció után kutattam, és újra a ringbe szállva visszatekintettem, mik voltak azok a kifogások, amikkel olyan sikeresen kimentettem magam, illetve amikkel unos-unásig meggyőzzük magunkat, hogy márpedig ez ma és most nem kell nekünk – és hogyan kezeljük is kezeljük ezeket a nevetséges kifogásokat. Szóval nincs kifogás, legyen valami mozgás!

  1. „Hosszú napom volt, fáradt vagyok… kész zokni az agyam..csak arra várok, hogy leüljek kicsit”

Találd meg a személyiségednek megfelelő  sportot!

Mindannyian másmilyenek vagyunk és másképp töltődünk fel – és ennek nem muszáj a kanapén ücsörgésnek lennie!. Míg az extrovertált, kifele nyitott személyiségű emberek nagyonszerűen feltöltődnek a csapatsportok vagy csoportos órák során, addig az introvertált, befele forduló személyiségek egy jóga vagy egy kirándulás lehet az, ami feldobja. Az aktívabb, dinamikus személyiségek kifejezetten élvezni fognak egy crossfit vagy TRX órát, míg a kevésbé aktívaknak a pilates lehet a relaxáció nyitja. Próbálj ki több mindent (erre az AYCM kártya nagyon is jó eszköz), és csináld amit igazán élvezel!

A megfelelő sportág kiválasztásához segítséget nyújthat egy korábbi cikkem  („Melyik sportot válasszam?”), vagy akár a megrendezésre kerülő sportágválasztók – melyek általában ingyenesen látógathatóak, és számos sportágba nyújtanak bepillantást.

Budapesten a legközelebbi illetve az egyik legnagyobb 2015. szeptember 18-19. (péntek,szombat) kerül megrendezésre:, amiről bővebb információt ITT találsz. A rendezvény viszont számos vidéki helyszínt is meglátogat, amit egy csokorba gyűjtve ITT megtalálsz.

Ha valami olyat csinálsz, amit igazán élvezel, nem csupán nem fog nehézséget okozni, hogy elindulj edzeni, de kifejezetten várni is fogod, hogy mikor mehetsz már, megnő a motivációd – és később az eredmények láttán az önbizalmad is’

Nem kell egy sportnál leragadni, próbálj ki több mindent, és ha úgy érzed, egynél meg- illetve beragadtál, nyugodtan válts! Bármikor visszatérhetsz.  

  1. „Annyi dolgom van még, nincs két órám arra, hogy még edzeni is elmenjek”

Tervezd meg!

Építsd bele a hetedbe, sőt a napodba előre, hogy mikor fogsz elmenni és mire! Még ha csak lemész a kondiba némi súlyt emelgetni, nem csoportos órára, akkor is tervezz ezzel az idővel és szánd magadra.

Biztosítsd be kényelmesen és egyszerűen azt, hogy mész: számos terem órájára ugyanis akár a fotelből ülve is, a honlapjukon keresztül be lehet jelentkezni. Utána viszont mindegyik más módon szankcionálja azt, aki nem megy el, így ezzel kicsit magadat is motiválod!

Időt és akár plusz utazást is spórolhatsz azzal, ha nem ülsz le otthon, hanem egyből munkából mész, ilyenkor viszont győződj meg róla, hogy nálad van a szükséges felszerelés az edzéshez.

  1. „Mindenem fáj a legutóbbi edzéstől”

Ne hajtsd túl magad! Tudd: Van időd!

Gyakori hiba, hogy túl gyorsan várjuk az eredményt, emiatt többet és gyakrabban edzünk, mint amit a testünk elbír. Ne akard siettetni, mert nem segít! A terhelést csak fokozatosan szabad emelni )a sportorvos.hu honlap alapján nem lehet több, mint 10% hetente, de én azt javasolnám, hogy figyelj inkább arra a tested hogyan reagál), máskülönben fokozott fáradtságérzetünk lesz és a teljesítményünk (mind a sport, mind más téren) sem javulni, hanem hanyatlani fog. Ingerlékenyek vagy akár levertek is lehetünk. Ráadásul ilyenkor magas a sérülés veszély kockázata is! Egy Amerikában végzett tanulmány szerint az inaktív, mozgásszegény életmódot folytató emberek esetében a hirtelen elkezdett testi megerőltetés 30-szorosára emeli a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.

“Természetesen az edzéssel kockázatot vállalunk, de aki heti kétszer 40 percet sportol, az évekkel meghosszabítja az életét. Aki ilyen jellegű terhelésre vállalkozik, fontos, hogy legyen magával nagyon türelmes. Hiszen nem egy gombnyomásra leszünk fittek – idő kell ahhoz, hogy a test ráálljon a mozgásra. Ha nem használjuk a szervezetünket, izmainkat, akkor a leépülés természetes. Egy edzetlen szervezetnél a csontoknak 2, a ízületeknek másfél év, az izomzatnak három hónap kell ahhoz, hogy akklimatizálódjon a mozgáshoz. Ehhez pedig türelem kell. Természetesen aki korábban sportolt, annak a szervezete lényegesen hamarabb rááll a terhelésre.” mondta el Kropkó Péter, ötvenegyszeres IRONMAN triatlonistam, a life.hu cikkében.

  1. „Már megint csak súlyt emelgetek…. olyan uncsi…dehát a Gizike is így fogyott le, meg a Pista is milyen pöpecül néz ki azóta”

Ne hasonlítgasd magad máshoz! Te te vagy – és ez nagyszerű dolog!

Érdemes meghallgatni mások sikerstory-ait és nagyszerű tippeket is el lehet lesni tőlük. Sőt, kifejezetten motiváló lehet egy-egy történet. DE ne akard lekoppintani! Ez a te utad, ahol a saját módszereiddel, a saját ritmusodban kell haladnod.

Ráadásul – nyilván rosszindulatúan hangzik, de az a saját tapasztalatom, hogy – ezekben a történetekben számos elferdítés található. Utólag nem érzi, hogy ilyen hosszú ideig tartott, vagy elhomályosulnak a fájdalmas izomlázak emlékei, netalán csak nem beszél arról, hányszor elbukott és abbahagyta, mielőtt végképp elhatározta magát és kitartott, esetleg csak jobb színben szeretné feltüntetni magát, vagy egy-két kilóval felfele kerekíti, hogy mennyit fogyott.

Ez az ő átalakulásuk, az ő történetük. Te elsősorban arra figyelj, hogy te hogyan bírod és a te tested hogyan reagál! Ha valamit végképp nem bírsz, akkor vegyél vissza. Ha nálad nem jön olyan gyorsan az eredmény, mint másoknál, ne csüggedj! Eljön a te időd is.

  1. Én csak fogyni akarok, nem izmosodni.

Attól, hogy a tested 80%-ban a konyhában készül, még mindig ott van az a 20%!

Márpedig attól, hogy nem ez a döntő hányad, még legalább annyira fontos, sőt számos olyan élettani hatása van, ami elő is segíti a fogyást, íme pár pontba összeszedve:

  1. Nem vagyok elég motivált, hogy folyamatosan és kitartóan edzeni járjak.

Legalább magadnak ne hazudj! Nézz szembe az okokkal!

A lelkesedés diktálja az iramot, de a kitartás éri el a célt. De mi tart vissza? Hiszen ahogy a szervezeted rááll a rendszeres mozgásra, nem rosszabb és nehezebb lesz a mozgás, hanem egyre inkább igényelni fogja a szervezeted. Ha mégsem így van, érdemes elgondolkodni azon, hogy mi az ami valójában visszatart. Az előbbiekben leírt okok bármelyike lehet, akkor viszont ezzel az okkal és a kezelésével foglalkozz, és ne azon idegeskedj, hogy nem vagy elég motivált.

       +1    Ne felejtsd el megjutalmazni magad, amiért megcsináltad!

A kemény munka meghozza a gyümölcsét – de addig is érdemes megtartani a motivációt, és kiélvezni, hogy bármilyen lehetetlennek tűnt, megcsináltad. Ha edzés után megkívánsz egy szelet csokit vagy egy gombóc fagyit, netalántán úgy érzed, az új alakodon szuperül áll az az új felső, ne sajnáld magadtól.

Tovább a blogra »