Legyen valami mozgás!

Hogyan készüljünk egy Vivicita-ra, avagy egy sportkóros gyorstalpaló felkészítője AYCM kártyával

Már az első Vivicita futáson magával ragadott a közösségi futás érzése – igaz, akkor még csak szurkolóként –úgyhogy akkor még csak irigykedve tekinthettem a közösségi doppingban verejtékező-loholó versenyzőkre. Ez az élmény nem csupán segített visszatalálnom a futáshoz, mint kedvelt mozgásformához, de a bakancslistámon előkelő helyet kapott egy félmaraton lefutása is. Sajnos a rosszidő és a meleg terem megmérettetéséből az utóbbi került ki győztesen –ez a lucsok idő nem győzött meg, hogy nekiálljak a szabadban a javasolt edzőtervekkel készülni,a folyamatos futópadozás pedig már rém uncsi. Hogyan lehet egy sportkártyával kellemesen felkészülni egy ilyen versenyre? Íme néhány tipp!

 

  1. Run’n’Roll – a technika tökéletesítés

Mielőtt bármilyen komolyabb futóversenyre felkészülésbe belekezdenénk, az első és legfontosabb, hogy megfelelő futótechnikával rendelkezzünk! A nem megfelelő technika szükségtelenül terheli a lábat, a bokát, a térdet, a derekat, a csípőt és a sérülést elkerülhetetlenné teszi. A szükségtelen terhelés miatt pedig nyilván sokkal nehezebb teljesíteni is az adott távokat. A Fitness Factory szemtelenül kedves és nyugodt edzője, Gadányi Bálint hetente kétszer tart ilyen edzéseket. Az edzések három részből állnak:

  • Bemelegítés után gimnasztika, futóiskolai gyakorlatok. Célja, hogy rögzüljön a helyes futótechnika. Futóiskola közben a gyakorlatok a futómozgás egyes elemeit külön-külön fejleszti és rögzíti. A végére össze áll fejben a futómozgás és, hogy mit mért úgy kéne csinálni. A feladatok alatt az edző, G Bálint folyamatosan figyel, és egyből javít, hogy a rossz technika NE rögzüljön.
  • Eszközhasználattal a technikák tovább mélyítése olyan kis izmok megdolgoztatásával is, amit a mindennapokban kevésbé használunk, ezért elgyengülhetnek, pedig nélkülözhetetlen Speed-Agility-Ladderszerepük van a testünk stabilitásának megtartásában.

Ez lehet BLACKROLL SMR henger, agility létra, STROOPS kötél – nekem ezek közül az agility létrás edzéshez volt szerencsém (az utólagos izomláz tükrében talán inkább szerencsétlenségem). Maguk a gyakorlatok nem bonyolultak, de mind ezeknek a koordinációja, mind pedig az új izmok használata (nem is tudtam, hogy ott is van izom! jajjj) azért komoly nehezítés a feladatok során.

  • Önmasszázs a BLACKROLL hengerek, ami igazán alapos nyújtásnak bizonyult az eddigi edzéseim során: a segítségével megcélozható minden nagyobb izomcsoport, és szétbombázhatóak a csomók.

Értékelés

Erősség

Nem elsődleges cél az erősítés, de vannak benne kifejezetten láberősító gyakorlatok, amik igen fájdalmasak lehetnek.

3 pont5/3 pont

Állóképesség

Alapvető célja az edzésnek a kardió és állóképesség fejlesztése. A terhelés váltakozik, nem feszíti az embert a végsőkig, a helyes technika a cél.

3 pont5/3 pont

Koncentráció, figyelem-figyelem

Na itt aztán odafigyelj anyukám, a bajt csírájában kell elfojtani – de legalábbis a helyes technikának az elején kell jól rögzülnie.

5 pont5/5 pont

Másnap izomláz?

Bizony, bizony. A csúf igazság, a tanulásnak ára van.

4 pont5/4 pont

Mennyire találtam hasznosnak?

5 pont5/5 pont

 

Fitness Factory

 

All You Can Move:   M

Cím:                            Budapest XIII | Róbert Károly krt. 54-58.

                                    Nézd meg a térképen!

Honlap:                      http://www.fitnessfactory.hu/

Óra:                       Szerda 19:30

                               Péntek 18:00

 

  1. Walkenergie – a fitness őrület

A futógépen mindig is könnyebb volt futni, mint a pályán, hiszen az elektrom20160325_175457os szalag elektronikusan beáll egy szintre, te pedig mechanikusan tudod követni. Na de mi a helyzet, ha az elektronikus rész kimarad? A WALKenergie program megszületésének alapja is a futópad, viszont ezek a gépek nem elektromosak, hanem mechanikusak, így nem csupán nagyobb erőkifejtést igényel, de azt is lehetővé teszik, hogy valódi gyaloglást illetve futást szimuláljunk. A futópad maga pedig döntött, így az emelkedő automatikusan beleépül az edzésbe.

A sport ún. indoor walking azaz termi gyaloglás – nem futás. Az állóképességet viszont ugyanolyan jól fejleszti, ráadásul ugyanolyan jól megdolgoztatja az összes izomcsoportot, mint egy jó hosszú futás.

Kissé szkeptikusan álltam a dologhoz, elvégre mi újat tudnak mutatni egy futópadon nekem, aki jópár órát trappolt rajtuk, ráadásul egy kis gyaloglással hogy akarnak engem kifullasztani? Nos, mindezekre már az első órám rácáfolt, de még a harmadikon is csurom merő veríték voltam 10 perc után.

A padon végezhető gyakorlatok úgy vannak összeállítva, hogy azok mindenki számára elvégezhetőek legyenek, kortól, nemtől, testsúlytól függetlenül – és ezt én magam is csak megerősíteni tudom Az izzadás viszont garantált. Az óra pörgős zenére, csoportosan, jó hangulatban telik. Intervall jellegűen a pörgősebb, intenzívebb és a lazább, egyenletes részek váltakoznak, ami csak a hatékonyság javára válik. A végén pedig egyik edző sem rest a hosszú kardio blokk végére egy kis erősítést (főleg a hasizomra) belerakni – erre a részre javaslom, még mindenki tartalékoljon egy kis szuflát!

20160325_173948A gyaloglásnak, mint edzésmódszernek pedig még egy szuper előnye van: más csoportos órák esetében komoly izomláz, nem ritkán sérülés követi az órát a lelkes kezdőknél, ami aztán jól elveszi kedvet a sportolástól, de legalábbis az izomláz mérséklődésig kiesnek. Itt viszont lényegesen kisebb az ízületekre nehezedő teher, ezért a másnapi izomláz kimarad – másnap én is meg tudtam mozdulni égő fájdalom nélkül -, a sérülések lehetősége szinte kizárt.

 

Értékelés

Erősség

A végére van némi erősítés beépítve, de alapvetően nem teszi próbára az izmaink kitartását.

2 pont5/2 pont

Állóképesség

A gyakorlatok könnyen végrehajthatók, és nem érezni az állóképeségünk határainak a feszegetése – itt már csak az tűnik fel, hogy 10 perc és csurom merő víz a póló.

3 pont5/3 pont

Koncentráció, figyelem-figyelem

Nem árt, ahogy kapaszkodni se, ha nem akarsz orra bukni. Később a gyakorlattal kevesebb is elég – nekem a harmadik óra után is még mindig kell.

3 pont5/3 pont

Másnap izomláz?

Nem bánt, nem medve ez! 🙂

1pont5/1 pont

Mennyire találtam hasznosnak?

3 pont5/3 pont

 

Color Fitness Millenium

All You Can Move:   M

Cím:                            Budapest V | Váci utca 19-21

                                    Nézd meg a térképen!

Honlap:                      http://colorfitness.hu/

Óra:                       Szerda 19:30

                               Péntek 18:00

 

Force Gym

All You Can Move:   M

Cím:                            Budapest XIII | Országbíró utca 38.-42.

                                    Nézd meg a térképen!

Honlap:                      http://forcegym.hu/#home  (épp fejlesztés alatt)

Óra:

walkenergie

 

  1. Futópálya –a klasszische vonal

Na igen, a legáltalánosabb és legcélszerűbb tanács: ha futóversenyre készülsz, akkor fuss. Minél többet. Még többet. Annál is többet.

És ugye lehetőleg szabad levegőn, hogy mind az idójárást, mind a futópad nyújtotta automatizáltság hiányát szokjuk.

Az AYCM arra is lehetőséget biztosít, hogy – mintha csak egy edzőterembe mennén
k – helyben át
öltözzünk, kiedzük magunkat, majd viszavetkezve hazabaktassunk.20150715_175451

  • Margitszigeti Atlétikai Centrum

A Margitszigeti Atlétikai Centrum a Margitsziget déli csücskében a Margit-hídtól 150m-re helyezkedik el, így könnyen megközelíthető. A centrumban nem csupán futásra alkalmas )bár tény, hogy egy jól rendb
en tartott 400 m-es pálya is helyet kap), de kispályás foci, kézilabda, streetball, lábtengó, vagy pingpong party helyszínéül is remek.

Ráadásul aki nagyobb futásra vetemedne, a Margitszigeti futópályára is van lehetőség kimerészkedni (laza 5280 m futásra).

 

msz2

  • BTN Office Gym

Viszont, ha a Margit szigetet a másik végéről támadjuk esetleg – az Árpád hídi végénél van lehetőség már XS-es kátyával a BTN-t is igénybe venni, mint főhadiszállást és innen leszaladni a Margit sziget rekontánjára szaladni egy jót.

M-es és annál nagyobb AYCM kártyával pedig maga a konditerem is várja az oda látogatókat – ami már csak azért is csábító, hogy levezetésnek egy kis szaunázás, vagy az elvetemültebbeknek egy kis erősítés is még beiktatható.

 

  • BME Sporttelep – Futópálya

Kellemes hangulatú, rendben tartott futópálya azoknak, akik szeretnek rendezett körülmények között – 8 sávos 400 m-es rendes versenypályán – futni.

futi1

+1: Futópályák kettőpontnulla – a klasszische és legfőképp ingyenes vonal

 

Nem mindenáron kell használjuk a kis sportkátyánkat egy kellemes futáshoz. Ugyanis Budapesten számos helyen lehet ingyen, jó minőségű rekortánon futni. A teljesség igénye nélkül ezek közül is szeretnék párat bemutatni:

  • Óhegy Parki Futókör – 1400m
  • Bikás Park futópálya – 760 m
  • Városmajori futópálya – 585 m
  • Kosztolányi Dezső tér – Feneketlen tó körüli futópálya – 530 m
  • Kopaszi gáti futópálya – 500 m
  • Haller utca/Mester utca park – 150 m

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!