Ez a hideg, nyálkás, lucskos téli idő nem épp a szabadtéri programoknak kedvez – sőt: a rossebbnek sincs kedve kidugni az orrát! Sokkal jobb a kellemes melegben elnyúlni – viszont a kanapé helyett választhatjuk ezt a kényelmet máshol is, úgy, hogy teszünk az egészségünkért is!
A szaunázás nem csupán a közérzetünkre van jó hatással, de rövidebb betegségek kezelésére is kiváló!
Hogyan és melyikekre? A szauna típusából kiderül!
Finn szauna
A szaunák legelterjedtebb fajtája; a tipikus,ami egyből eszünkbe jut a szauna szó hallatán. Az izzasztó hatást elektromos fémkályhával érik el, amit 80-90 fokra hevítenek fel, ezalatt a páratartalmat alacsonyan (kb 10%) tartják. A fűtőtest tetején kövek vannak, amiket vízzel locsolnak. Alapanyaga fa, ami tovább erősíti a szárazságot, hiszen a nedvességet elnyeli, a hőt viszont visszaveri.
A magas hőmérséklet jótékony hatással van a reumára, mozgósítja a fehérvérsejteket.
Hidegmerülő fürdővel vagy zuhannyal érdemes kombinálni, hiszen míg a meleglevegő hatására a test hőmérséklete mégnő, ami az erek kitágulásával, igy a vérnyomás csökkenésevel jár, addig a hideg merülőfürdő vagy zuhany épp ellentétes hatást vált ki: az erek összehúzódnak, a vérnyomás megnő. Az ilyen jellegű pumpáló hatás javítja a vérkeringést.
Gőzszauna
Ezúttal nem az őrült meleg az izzasztó, hisz csak 40-50 Celsiusra megy fel a hómérséklet, hanem a magas és meleg páratartalom. A szervezetre gyakorolt hatása ezért nem is annyira megterhelő, mint a finn szaunák esetében.
Légúti bántalmakra, asztmára ajánlott, valamint olyanoknak, akik nehezebben bírják a meleget. A magas páratartalom különösen jót tesz az idegrendszernek és a bőrnek, beindítja a lazulást, serkenti a regenerálódást.
Infraszauna
Bár az infraszauna is kinézetre hasonlít finn nagytestvéréhez, alapvető külünbségek vannak köztük. A legszembetűnőbb a méretbeli különbség: míg a finn szaunába többen is beférnek és az egész család, vagy baráti kör tud együtt izzadni, addig az infra csupán 1-2 embernek biztosít kikapcsolódást.
A legmarkánsabb különbség azonban a két szauna típus között az élettani működésében van: míg a hagyományosban a levegőt forrósítják fel az izzadás érdekében, addig az infra kabinokban a test melegszik, a hőmérséklet csupán 40 Celsius-fok körüli. Hatékonyabb a hagyományos szaunával szemben, mivel ebben az esetben az infrasugár behatol a bőr alá, elősegítve a salakanyagok fellazítását. A hangsúly itt is az izzadáson van, de használatával kétszer annyi méreganyagtól tudjuk megszabadítani szervezetünket, mint a hagyományos szaunázással. Viszont ezt az előnyös tulajdonságát csak akkor lehet kiaknázni, ha stabil testhelyzetben használjuk, mert fontos az egyenletes sugárzás (nincs a kellemes elfekvés, eltehénkedés, mint a finn nagytesónál).
Optimális megoldás krónikus gyulladások ellen, izomsérülésekkor, sőt fájdalomcsillapító hatása ugyancsak bizonyított.
Hol szaunázzunk AYCM kártyával? A teljesség igénye nélkül!
Budapest:
Itt az edzés után nem csupán a szaunát, de a medencét, vagy a gőzfürdőt is élvezhetjük.
|
|
|
|
|
Aquaworld Resort Budapest – Oriental Spa
|
Budapesten kívüli helyszínek:
Galaxy Fitness és Wellness Club
|
|
|
|
A szaunázás legfontosabb szabályai
– szaunázás előtt ajánlatos lezuhanyozni, így eltávolítva a bőr felszínén lerakódott szennyeződéseket, hogy könnyebbé váljon a méregtelenítés.
– nem ajánlott alkoholfogyasztás, vagy közvetlenül étkezés után szaunázni, ez túlzottan megterheli a szervezetet, és rosszullétet is okozhat!
– szaunázás előtt érdemes minden fém ékszert levenni, mert a nagy hőségben átforrósodhatnak.
– nyilvános szaunában használjon papucsot és törölközőt. Higiéniai okokból a törölközőt mindig tegye maga alá.
– amikor először megy szaunába, az ajánlott hőmérséklet 70-90 °C körül legyen, de semmiképpen ne legyen több 100 °C-nál.
-csak addig tartózkodjon a szaunában, míg jólesik a meleg. Kezdőknek ajánlott a legalsó padokra ülni, és csak fokozatosan emelni a benntartózkodás idejét.
– ha már túl melegnek érzi a levegőt, akkor érdemes kimenni, és lehűteni a testet.
– a szaunában nem szokás sem enni, sem inni.
– szaunázás után zuhanyozzon le (meleg vízzel), és törölközzön szárazra. Ajánlatos rendesen felöltözködni, mert ilyenkor nagyobb a megfázás veszélye.
– szaunázás után érdemes negyed órát pihenéssel, relaxálással tölteni, így a szervezetnek marad ideje regenerálódni
– szaunázás után, mindig pótoljuk az ásványi anyag-és folyadékveszteséget szénsavmentes ásványvízzel, gyümölcslével, teával
– érdemes elég időt szánni a szaunázásra, és az utána következő pihenésre is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: